Få et spark ind i fremtiden

Innovation – vi taler om det, men gør vi noget ved det?  Det gør Martin Vesterby, der er en af talerne til DASAIMS årsmøde.

Martin Vesterby_beskåret

Martin Vesterby er ikke en helt almindelig læge.  Som medicinstuderende så han en operationsgang med uudnyttet potentiale, hvorefter han udviklede og senere solgte NEPO logistik-systemet, der stadig bruges. Hans ph.d. -forløb lagde basis for videreudvikling af patientkommunikation med præmierede animationer og apps, der styrker patientens egenforståelse og medvirken i patientforløb.

Han er kendt for helt unikt samarbejde mellem det private erhvervsliv og Universiteterne. I august 2018 har han som direktør i Inno-X Healthcare sammen med Aarhus Universitet og Københavns Universitet modtaget 82 millioner kroner fra Novo Nordisk Fonden til et nyt tværfagligt talentudviklingsprogram for innovationsledere i sundhedsvæsenet.

Kom og få et spark ind i fremtiden, hvordan kan du være med til at skabe innovation?